Search inside feve.org

Search

Glass news / Other news

Producenci opakowań szklanych zmniejszają o 50% emisję CO2

Brussels, 16 March 2020

Gostyń, 16 marca 2020 r.

Po raz pierwszy w historii europejscy producenci opakowań szklanych jednoczą siły, aby zbudować prekursorski szklarski piec hybrydowy przeznaczony do produkcji na masową skalę, który będzie korzystać w 80 proc. z zielonej energii elektrycznej.

„Piec przyszłości” jest kamieniem milowym dla całej branży szklarskiej. Umożliwi on dekarbonizację w produkcji opakowań szklanych. Będzie to pierwszy na świecie, hybrydowy piec tlenowo-paliwowy do produkcji na masową skalę, wykorzystujący w 80 proc. odnawialną energię elektryczną.  Zastąpi ona obecne źródła energii z paliw kopalnych, co w efekcie zmniejszy aż o połowę emisję CO2.

Po raz pierwszy w historii tego sektora przemysłu dwudziestu producentów opakowań szklanych podjęło współpracę nad wspólnym projektem i zadeklarowało sfinansowanie jego pilotażowej wersji.

„Jesteśmy bardzo dumni, że możemy poinformować o tej przełomowej inicjatywie” – mówi  Michel Giannuzzi, prezes FEVE. „Technologia hybrydowa to ogromna zmiana w dotychczasowym sposobie produkcji, która pozwoli na znaczne zmniejszenie śladu węglowego w procesie wytwarzania opakowań szklanych. Ten projekt jest też kamieniem milowym dla całego sektora opakowań szklanych, dzięki możliwości wdrożenia technologii dekarbonizacji ”.

Przemysł pracuje już na piecach elektrycznych w kilku ze 150 fabryk produkujących szkło opakowaniowe w całej Europie. Skala produkcji jest jednak niewielka, a ponadto piece te są wykorzystywane wyłącznie do  produkcji szkła bezbarwnego, wytwarzanego z surowców pierwotnych. Dlatego też  zużywają one bardzo mało, lub wcale, stłuczki szklanej. Dzięki nowej technologii możliwe będzie wyprodukowanie ponad 300 ton dziennie szkła o dowolnym kolorze, wykorzystując w tym celu również duży procent stłuczki szklanej.

Firma Ardagh Group – drugi co do wielkości producent opakowań szklanych na świecie – zadeklarowała budowę innowacyjnego pieca w Niemczech. Ma on być gotowy w 2022 r., a pierwsza ocena produkcji planowana jest na rok 2023.

„Dzięki nowej technologii wyruszamy w podróż do neutralnych dla klimatu opakowań szklanych i zapewniamy długoterminową stabilność produkcji” – mówi Martin Petersson, dyrektor generalny Ardagh Group – Glass Europe. „Naszym celem jest wykazanie opłacalności topienia elektrycznego na skalę komercyjną, co zrewolucjonizuje rynek opakowań szklanych”.

Realizacja „pieca przyszłości” to niezwykle ambitny projekt, wymagający znacznych zasobów, nie tylko finansowych, ale i szerokiego zakresu specjalistycznej wiedzy. Przyjmując podejście sektorowe, branża się zjednoczyła i zamierza uzyskać wsparcie Komisji Europejskiej w ramach programu ETS  (Emission Trading System – System Handlu Emisjami) Finance for Innovation Fund (Fundusz Innowacji Komisji Europejskiej). Pomimo kluczowego znaczenia, ten projekt nie jest jedynym, nad którym pracuje przemysł szklarski. Wdrożono już inne rozwiązania mające na celu wykorzystanie ekologicznych i neutralnych dla klimatu technologii produkcji opakowań ze szkła, a  kolejne propozycje są jeszcze w fazie testów i badań.

***

Kluczowe informacje o projekcie

Dlaczego projekt „piec przyszłości” jest tak ważny?:

– Obecnie wykorzystanie energii elektrycznej jako głównego źródła energii w przemyśle szkła opakowaniowego jest ograniczone do niewielkich pieców szklarskich przeznaczonych do produkcji dla szkła bezbarwnego. Jednak piece te nie wykorzystują stłuczki szklanej. Nowa technologia to zmieni.

– Dzięki zastąpieniu w 80% gazu ziemnego zieloną energią elektryczną, emisja CO2 pochodząca z pieca zmniejszy się o 60%, natomiast huta szkła zmniejszy całkowitą emisję CO2 o 50%. Po raz pierwszy w historii projekt gromadzi najlepszych inżynierów z 20 firm produkujących opakowania szklane, aby jak najlepiej i najszybciej zrealizować jego założenia.

– Technologia pozwoli przemysłowi na stosowanie dużej ilości stłuczki szklanej, co obecnie nie jest możliwe w przypadku pieców elektrycznych. To ważne, ponieważ każde dodatkowe  10% stłuczki szklanej w piecu powoduje redukcję emisji CO2 o 5%, a zużycie energii o 3%.

Elastyczność technologii hybrydowej pozwala także przełączyć się na inne źródła energii w przypadku problemów z dostawami prądu. Zagwarantuje to brak zakłóceń w produkcji. Szacuje się, że dodatkowy koszt (nakłady inwestycyjne i wydatki operacyjne) pieca hybrydowego w porównaniu z piecem konwencjonalnym wynosi około 40 mln euro w ciągu 10 lat eksploatacji pieca. Wynika to głównie z kosztów energii elektrycznej w porównaniu z gazem ziemnym (trzy razy wyższych za MWh). 

Oś czasu

 Piec demonstracyjny zostanie zbudowany w 2022 r., a produkcja ruszy w 2023 r.

Kolejnym krokiem projektu będzie wybór dostawcy pieca, złożenie wniosku o dotację do Funduszu Innowacji Komisji Europejskiej i utworzenie nowego podmiotu prawnego do zarządzania projektem.

Lista 20 producentów biorących udział w projekcie (stan na 16 marca 2020 r.)

 

Allied Glass www.alliedglass.com
Ardagh Group www.ardaghgroup.com
BA Glass www.baglass.com
Beatson Clark www.beatsonclark.co.uk
Bormioli Luigi www.bormioliluigi.com
Gerresheimer www.gerresheimer.com
GCA Gürallar Cam Ambalaj www.gca.com
O-I Europe www.o-i.com
Pochet www.groupe-pochet.fr
Saverglass www.saverglass.com
SGD Pharma www.sgd-pharma.com
Steklarna Hrastnik www.hrastnik1860.com
Stoelzle www.stoelzle.com
Verallia www.verallia.com
Verescence www.verescence.com
Vetreria Etrusca www.vetreriaetrusca.it
Vetropack www.vetropack.com
Vidrala www.vidrala.com
Wiegand- Glashüttenwerke GmbH www.wiegand-glas.de
Zignago Vetro www.zignagovetro.com

 

Kontakt dla mediów:

Fabrice Rivet, Technical Director, FEVE, f.rivet@feve.org, Direct Line: +32 (0)2 536 00 83,

Michael Delle Selve, Senior Communication Manager, FEVE, m.delleselve@feve.org, Direct Line: +32 (0)2 536 00 82, Mobile +32 475 52 24 58

Barbara Maciałczyk: Marketing Manager, Ardagh Group – Glass Europe; Barbara.Macialczyk@ardaghgroup.com

Thank you for your download

The asset will be downloaded automaticly within a few seconds. Tank you for your interessed.

Name of download asset

Glass is made from natural ingredients – making it best for preserving taste and quality​. As a tasteless and odourless material with no chemical interaction, glass prevents the transfer.

Name

Email

Company

Job title

Subscribe to our newsletter
Download asset